3 min. czytania

Wilczym tropem

Kolejne Eko-Tropy prowadzą do Puszczy Białowieskiej, która jest ostatnim lasem nizinnym na naszym kontynencie. Puszcza zachowała swój pierwotny charakter po dziś dzień. Jest domem 12 drapieżnych ssaków, których badaniem zajmuje się doktor Rafał Kowalczyk, profesor Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży.

Chcę dowiedzieć się od niego czegoś więcej o roli wilków, tak stygmatyzowanych i prześladowanych przez ludzi, oraz zapytać, dlaczego potrzebny jest w środowisku pierwotny las.

Bartek Topa: Jesteśmy w sercu Białowieskiego Parku Narodowego?

Rafał Kowalczyk: Jesteśmy na jego obrzeżach, chociaż w tej części zagospodarowanej puszczy jest też wiele fragmentów, które rzeczywiście są lasem naturalnym i wyglądają jak pierwotna puszcza, którą mamy w Białowieskim Parku Narodowym.

Bartek Topa: Jakie gatunki drzew przeważają tutaj?

Rafał Kowalczyk: Świerk i sosny, ale jest też dużo dębów, lip, klonów, jesionów, olsz. Dla Puszczy Białowieskiej charakterystyczne jest to, że rośnie w niej wiele gatunków drzew, których nie spotkamy w innych lasach w Polsce, zdominowanych głównie przez sosny.

Bartek Topa: Ale przyjechaliśmy tutaj, żeby też szukać śladów wilków.

Rafał Kowalczyk: Wilki bardzo lubią chodzić po drogach, na dobę czasami przemierzają nawet do 60 km, tutaj w Puszczy Białowieskiej przechodzą średnio 23 km. Wiemy to, bo śledziliśmy je. Jest więc duża szansa, że spotkamy jakieś ślady bytności wilków − drapania, tropy − właśnie na drodze. Musimy mieć tylko otwarte oczy.

Bartek Topa: Ile wilków żyje obecnie w Polsce?

Rafał Kowalczyk: Dzięki ochronie już blisko 2 tysiące, choć są to szacunki, może być nawet trochę więcej.

Bartek Topa: Jaką rolę pełnią tutaj wilki?

Rafał Kowalczyk: Rola wilków nie polega na tym, że zabijają inne zwierzęta i zmniejszają ich populację. Wpływają też na ich zachowanie, sprawiają, że więcej się przemieszczają, nie bytują i nie żerują w jednym miejscu, dzięki temu las się lepiej odnawia. Wilki też dbają o kondycję zdrowotną populacji ssaków kopytnych, no bo wybierają i atakują często te najsłabsze, które odstają od stada.

Bartek Topa: Co doprowadziło do eksterminacji wilków w przeszłości?

Rafał Kowalczyk: Były to głównie polowania łowieckie, chociaż wilki były rzeczywiście prześladowane przez dziesięciolecia jako gatunek, który jest konkurencją dla człowieka.

Bartek Topa: Od kiedy wilki są chronione w Polsce?

Rafał Kowalczyk: Od drugiej połowy lat 90., dokładnie od 1998 roku.

Bartek Topa: Rafał! A to, co widzimy teraz na drodze, to tropy wilka?

Rafał Kowalczyk: No właśnie, mamy drogę i trafiliśmy akurat na wyschniętą kałużę, z pięknymi tropami wilka.

Bartek Topa: Niesamowite, czyli tędy wataha przemierzała. Z której strony w którą? Można to jakoś określić?

Rafał Kowalczyk: Tropy idą w jedną i drugą stronę, tutaj widać na pewno co najmniej dwa wilki. Wilki mają charakterystyczny trop, duży, bardzo regularny, podłużny, u psa jest bardziej okrągły. No i pazury wilka są słabo odbite, bo on dużo biega, dlatego te pazury ma starte. Tutaj, gdzie jesteśmy, przebiega granica terytorium tej grupy rodzinnej wilków z Białowieskiego Parku Narodowego i one często przemieszczają się tą drogą. Wilk jest związany z lasem, on unika człowieka. Wilki potrafią wpasować się, ukrywać i żyć prawie niezauważone, chociaż oczywiście zdarza się, że je spotykamy. To są piękne spotkania tutaj w Puszczy Białowieskiej, ale najczęściej spotykamy ich ślady.

Poznaj lepiej naszych bohaterów:
Bartek Topa: Aktor, producent filmowy
Samochód: Mitsubishi Eclipse Cross PHEV

Materiał zrealizowany przy współpracy:
Dr hab. Rafał Kowalczyk,
Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN

Autorzy:
Scenariusz i reżyseria: Kinga Ossowska & Andrzej Ripper
Zdjęcia: Maciej Puczyński
Montaż: Michał Biliński
Dźwięk na planie: Błażej Kanclerz
Udźwiękowienie: Filip Kuncewicz
Produkcja: Andrzej Ripper & Andrzej Radziwonka