2 min. czytania

Energia z alg – Maciek Kawecki

Jednym z głównych tematów globalnie jest dzisiaj kwestia alternatywnych źródeł energii oraz odejścia od paliw kopalnych. Tymczasem w Polsce, na jednej z uczelni technicznych, powstaje projekt nakierowany na opracowanie nowego, odnawialnego źródła energii. Wybierzcie się w podróż z Maćkiem Kaweckim i dowiedzcie się więcej!

Maciek Kawecki: Razem z Mitsubishi Motors Polska odwiedziłem wyjątkowe miejsce – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Dlaczego jesteśmy tutaj? Ponieważ to tu powstaje nowe, przełomowe źródło energii – energia z alg, energia z glonów. Projekt, nad którym od wielu lat pracuje Pani Profesor Małgorzata Hawrot-Paw.

Maciej Kawecki: Jaką przewagę ma biomasa produkowana z alg względem różnych innych biomas, które dzisiaj produkujemy?

Profesor Małgorzata Hawrot-Paw: Jest to alternatywne, bardzo atrakcyjne źródło, przede wszystkim odnawialne. To jest źródło, które ma w sobie mnóstwo cennych składników. Żadna inna roślina lądowa nie jest w stanie tak szybko odnawiać się i wytwarzać biomasę. Jest to kilka dni, kiedy cały ten proces się kończy – i może on być odtwarzany przez cały rok. My nie mamy sezonu wegetacyjnego jeśli chodzi o produkcję alg.

Maciej Kawecki: Czy Pani profesor może nam w ogóle opowiedzieć jak wygląda proces produkcji takiego paliwa z alg?

Profesor Małgorzata Hawrot-Paw: Zaczynamy od wyprodukowania surowca.
Takim surowcem jest biomasa z alg. Następnie wybieramy proces przetworzenia takiej biomasy. Te procesy mogą się opierać o metody biochemiczne, metody termochemiczne bądź fizykochemiczne. Jesteśmy w stanie wyprodukować bioetanol, biogaz, biodiesel, biowodór.

Maciej Kawecki: Jak wiele takich instalacji znajduje się dzisiaj w Polsce?

Profesor Małgorzata Hawrot-Paw: Tego typu instalacja którą my tutaj pokazujemy,
w tej skali, jest jedyna w Polsce i jedna z nielicznych, jeżeli chodzi o ośrodki europejskie. Myślę, że każdy sektor mógłby zostać obdzielony biomasą lub składnikami, które z tej biomasy uzyskujemy. Ta biomasa może być zastosowana jako żywność, jako pasza, w farmacji, w kosmetykach, jako bionawóz, biopestycydy.

Maciej Kawecki: Wierzy Pani Profesor, że kiedyś w samochodach będziemy wykorzystywać algi?

Profesor Małgorzata Hawrot-Paw: Już dzisiaj moglibyśmy to robić. Jeżeli nie całe paliwo, to chociaż jako dodatek do paliw konwencjonalnych.

Maciej Kawecki: Skąd w ogóle u Pani Profesor zainteresowanie algami jako źródłami energii?

Profesor Małgorzata Hawrot-Paw: To jest nowa, alternatywna, bardzo ciekawa ścieżka. Za sprawą tego naszego spotkania i odzewu dowiedzieliśmy się, że są firmy w Polsce tym tematem zainteresowane. Cieszy nas, że ta technologia znajdzie swoje miejsce nie tylko
w laboratorium i wykroczy poza skalę typowo badawczo-dydakcyjną czy publikacyjną
i że ma możliwość wdrożenia.

Poznaj lepiej naszych bohaterów:
Maciej Kawecki: Pasjonat technologii, Ambasador Cyfrowej Unii Europejskiej, prezes Instytutu Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Instagram
Linkedin
Samochód: Mitsubishi Colt

Autorzy:
Zdjęcia, montaż: Łukasz Bernaś
Dźwięk na planie: Łukasz Bernaś
Udźwiękowienie: Łukasz Bernaś
Produkcja i reżyseria: Kinga Ossowska, Andrzej Ripper
Fotosy: Jędrzej Lisowski
Zdjęcia lotnicze: Dariusz Proksa