3 min. czytania

Szyby generujące energię

Zielona rewolucja była możliwa nie tylko dzięki świadomości ludzi, ale również dzięki firmom zmieniającym świat odnawialnych źródeł energii, takim jak ML System pod Rzeszowem, która opracowała innowacyjne na skalę światową rozwiązanie.

Czerwiec i lipiec 2021 roku były wyjątkowe, ponieważ w trakcie tzw. szczytu letniego w Europie wygenerowano ponad 10% energii tylko ze źródeł odnawialnych. Polska znalazła się w czołówce 8 państw Europy z najlepszym wynikiem.

Ta zielona rewolucja była możliwa nie tylko dzięki świadomości ludzi, ale również dzięki firmom zmieniającym świat odnawialnych źródeł energii, takim jak ML System pod Rzeszowem, która opracowała innowacyjne na skalę światową rozwiązanie. – mówi Maciej Kawecki.

O projekcie firmy, kropce kwantowej i szybach, które zapewniają energię, opowiada Dawid Cycoń, Prezes Zarządu ML System S.A.:

Jako pierwsi na świecie komercjalizujemy tego rodzaju produkt. Żeby tworzyć materiały aktywne fotowoltaicznie, wykorzystujemy fizykę kwantową. Produktem, który niedługo wdrożymy masowo do produkcji, są szyby z powłokami kwantowymi, czyli szyby, na powierzchni których umieszczamy bardzo gęsto i w odpowiedni sposób kropki kwantowe.

Kropka kwantowa to materiał, który jest bardzo mocno uczulony fotowoltaicznie. Składa się ona z kilku atomów, więc przyciąganie jest tam dużo mniejsze niż w klasycznych atomach i materiałach fotowoltaicznych. Kiedy na taki materiał pada strumień świetlny, wybija elektron, a my wyłapujemy go później na elektrodę zewnętrzną, którą stanowi szkło. Są więc elektroda dodatnia, elektroda ujemna i płynie prąd − darmowy prąd ze słońca produkowany z szyb.

Moduł fotowoltaiczny wykorzystywany na dachach domów jednorodzinnych konsumentów lub na wielkich farmach fotowoltaicznych to duża powierzchnia szkła obudowanego ramą aluminiową, wypełniony ogniwami monokrystalicznymi czy polikrystalicznymi, czyli ogniwami tzw. pierwszej generacji. My zajmujemy się fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami, czyli taką, gdzie tradycyjne materiały budowlane, takie jak szkło, aluminium, płyty kompozytowe, zamieniamy na materiały aktywne fotowoltaicznie posiadające te same cechy, funkcje i parametry jak materiały wyjściowe, czyli izolację od ciepła, izolację od zimna, szczelność na wodę opadową. Zapewniamy też dostęp światła do budynków”.

Maciej Kawecki: W przyszłości jest planowane zastosowanie kropki kwantowej również w sektorze motoryzacyjnym. Jak wyglądają możliwości wdrożenia tego rozwiązania w motoryzacji?

Dawid Cycoń: Samochody, które w słoneczny dzień nagrzewają się na parkingu, mogłyby w tym czasie ładować swoje akumulatory z szyberdachu, a także z bocznych, przednich i tylnych szyb wykorzystujących kropki kwantowe. Mamy taki projekt badawczo-wdrożeniowy i niedługo chcemy wyjść z ofertą do dużych koncernów samochodowych.

Do ultraprecyzyjnego łączenia fragmencików fotowoltaicznych, z precyzją do jednej dziesiątej milimetra, w ML System służy urządzenie o nazwie bonder. Do łączenia wykorzystuje się złoto, które jest neutralne. Jednak bardziej istotne niż złoto jest to, że o precyzji takiego dzieła sztuki techniki jak bonder decyduje człowiek, a urządzenie tylko go wspiera.

Maciej Kawecki: W ML System odbywa się nie tylko zielona rewolucja, ale również rewolucja kwantowa. Ważne jest też to, że takie miejsca, ludzie, pomysły rodzą się nie tylko w Warszawie i w dużych polskich aglomeracjach, ale w całym kraju, również pod Rzeszowem.

Poznaj lepiej naszych bohaterów:
Maciej Kawecki: Pasjonat technologii, Ambasador Cyfrowej Unii Europejskiej, prezes Instytutu Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie
Instagram
Linkedin
Samochód: Mitsubishi Eclipse Cross PHEV

Materiał zrealizowany przy współpracy:
ML System S.A.

Autorzy:
Autorzy projektu: Maciej Kawecki, Kinga Ossowska, Andrzej Ripper
Wywiad: Maciej Kawecki
Zdjęcia i montaż: Marcin Idziaszek
Fotograf: Paweł Poręcki
Produkcja: Kinga Ossowska, Andrzej Ripper