2 min. czytania

O czym śnią niedźwiedzie

Kochani, wraz z najlepszymi życzeniami noworocznymi kieruję do Was mój osobisty apel. Szanujmy spokój i zwyczaje zwierząt, działajmy na rzecz obniżania emisji i wspierajmy naturę w tworzeniu piękna.

Bartek Topa: Cześć Jaśku – idąc do Jaworzynki porozmawiajmy o zwierzętach.

Jasiek Sabała: Może znajdziemy jakieś tropy na tym świeżym śniegu.

Bartek Topa: Jakie zwierzęta występują w Tatrzańskim Parku Narodowym?

Jasiek Sabała: Tutaj w lesie żyją duże drapieżniki. Mamy niedźwiedzia brunatnego, wilka, rysia. Zwierzęta mało spotykane.

Bartek Topa: Czy są gatunki bardziej chronione od innych?

Jasiek Sabała: Generalnie w parku chroni się wszystko, co w nim żyje. Natomiast pewne gatunki wymagają więcej uwagi, na przykład niedźwiedzie, które nieraz wychodzą poza park.

Bartek Topa: A jaki wpływ na zwierzęta mają ludzie? Bo rozumiem, że tłumnie odwiedzają park.

Jasiek Sabała: Wpływ ludzi na zwierzęta jest spory. Po pierwsze, wchodzimy w przestrzeń, gdzie te zwierzęta żyją na co dzień, i jeśli coś zostawimy po sobie, one to czują, np. śmieci. Po drugie, często dokarmiamy zwierzęta, co zmienia ich zachowania. Po trzecie, zakłócamy ich cykl dobowy czy roczny, kiedy się hibernują. Dla niedźwiedzia tych kilka zimowych miesięcy to czas, kiedy musi po prostu ograniczyć metabolizm, musi spać, a hałasy w środku zimy potrafią go wybudzić. Wtedy przez kilka dni jest aktywny, co może skończyć się tym, że nie dożyje wiosny.

Bartek Topa: Co roku liczycie wszystkie gatunki, które występują w parku?

Jasiek Sabała: Wszystkie nie, ale te ważniejsze. Są różne metody liczenia dla różnych gatunków. Niektóre możemy policzyć dosłownie co do sztuki, np. kozice, inne liczymy na przykład na podstawie obserwacji gniazd. Także nie jest to takie łatwe.

Bartek Topa: Klimat się zmienia, w tym roku w grudniu jest śnieg, w zeszłym roku o tej porze jeszcze go nie było. Czy klimat wpływa na zwierzęta? Obserwujecie zmiany w ich zachowaniu?

Jasiek Sabała: Widzimy zmiany w zachowaniu i zwierząt, i roślin. Świat przyrody dopasowuje się do tych warunków, jakie są. Wiosną była susza. Śnieg stopniał, ale nic nie kwitło, no bo nie było wody. Żadne płazy nie zaczęły swoich godów, bo potrzebują wody. Są takie momenty, kiedy woda jest potrzebna, a jej nie ma.

Bartek Topa: Kochani, wraz z najlepszymi życzeniami noworocznymi kieruję do Was mój osobisty apel. Szanujmy spokój i zwyczaje zwierząt, działajmy na rzecz obniżania emisji i wspierajmy naturę w tworzeniu piękna. Bądźmy wdzięczni za wszystkie dary, którymi nas obdarza. Szczęśliwego, pięknego Nowego Roku!

Poznaj lepiej naszych bohaterów:
Bartek Topa: Aktor, producent filmowy
Samochód: Mitsubishi Eclipse Cross PHEV

Materiał zrealizowany przy współpracy:
Jasiek Sabała – Dzikie Tatry

Autorzy:

Produkcja i reżyseria: Andrzej Ripper

Zdjęcia: Michał Pałka-Keff

Montaż: Filip Amadeusz Kowalski

Muzyka: Filip Kuncewicz

Scenariusz: Kinga Ossowska

Making off: Monika Kozłowska