2 min. czytania

Kto chroni Tatry

Tatrzański Park Narodowy to jedna z pierwszych organizacji w Europie, która działa na rzecz ochrony przyrody. Te góry nie zachowałyby się w tak świetnym stanie, gdyby nie ludzie, którzy od lat dokładają wszelkich starań, by dzika przyroda naszego niewielkiego skrawka Tatr nie została zadeptana i zniszczona.

Bartek Topa: Aniu, zapraszam Cię do samochodu. Dzisiaj przetestujemy Mitsubishi Eclipse Cross PHEV i po raz kolejny zrobimy coś dobrego dla środowiska. Eko-Tropy prowadzą nas tym razem w moje ukochane Tatry. Te góry nie wyglądałyby tak świetnie, gdyby nie ludzie i ich troska o dziką przyrodę.

Anna Cieślak: Z kim będziemy rozmawiać?

Bartek Topa: Z Jaśkiem Sabałą – pracownikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Będzie z nas dumny. Jedziemy do niego bezemisyjnie i bezgłośnie. Pokażę Ci moje ulubione miejsca.

Bartek Topa: Cześć, Janek, znajdujemy się na terenie parku narodowego, tak?

Jasiek Sabała: Tak, jesteśmy w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Bartek Topa: Kiedy powstał?

Jasiek Sabała: W 1955 roku, choć przyrodę w Tatrach chroniliśmy już dużo wcześniej.

Anna Cieślak: A jaki jest cel działalności parku?

Jasiek Sabała: Przede wszystkim ochrona przyrody, ale też tak zwane udostępnianie, czyli dzielenie się przyrodą z ludźmi. Myślę, że właśnie w przypadku naszego parku jest to jedno z większych wyzwań, bo mamy unikatową przyrodę, no i mamy miliony ludzi, którzy chcą z niej skorzystać.

Bartek Topa: A jakie działania podejmujecie poza dbaniem o zwierzęta i rośliny?

Jasiek Sabała: Chronimy również środowisko, bo mamy trochę infrastruktury w parku. Mamy budynki w głębi Tatr, staramy się, żeby jak najmniej oddziaływały na przyrodę. No i oczywiście stosujemy fotowoltaikę, elektromobilność, staramy się, by była jak najmniejsza emisja spalin.

Bartek Topa: Aniu, w tym roku choinkę ubierzemy trochę inaczej − dla naszych czworonożnych przyjaciół. Musimy zadbać też o naszych braci mniejszych, dlatego zawiesimy na niej warzywa.

Anna Cieślak: Bardzo piękny pomysł! Kochani, życzymy Wam przede wszystkim zdrowia, dużo miłości i cierpliwości w tych trudnych czasach.

Bartek Topa: Żebyśmy zadbali o siebie i swoich najbliższych, pokłonili się naszej wspaniałej, cudownej naturze.

Poznaj lepiej naszych bohaterów:

Anna Cieślak: Aktorka
Bartek Topa: Aktor, producent filmowy
Samochód: Mitsubishi Eclipse Cross PHEV

Materiał zrealizowany przy współpracy:
Jasiek Sabała – Dzikie Tatry

Autorzy:

Produkcja i reżyseria: Andrzej Ripper

Zdjęcia: Michał Pałka-Keff

Montaż: Filip Amadeusz Kowalski

Muzyka: Filip Kuncewicz

Scenariusz: Kinga Ossowska

Making off: Monika Kozłowska