3 min. czytania

Prastara puszcza

Powinniśmy chronić lasy, szczególnie naturalne jak Puszcza Białowieska, zachować je, bo łagodzą zmiany klimatu, wysokie temperatury, zatrzymują wodę, produkują tlen, magazynują węgiel w dużej ilości. Są więc cenniejsze, niż lasy gospodarcze.

Bartek Topa: Pięknie tu widać ekosystem jako naczynia połączone. Ssaki kopytne, wilki, odnawianie lasu. À propos Puszczy Białowieskiej, dlaczego tak istotne jest, żeby ten las został zachowany w swojej pierwotnej formie?
Rafał Kowalczyk: Obraz lasu, jaki mamy od urodzenia, to las typowo gospodarczy − ładny, zielony. Jeśli w tym lesie pojawia się suche drzewo, od razu myślimy, że coś jest nie tak. Trzeba reagować, od razu wycinać, bo las musi być zdrowy, zielony i tak dalej. Nic bardziej błędnego. Las naturalny pełen martwego drewna to jest normalny las. Myśmy zapomnieli, że 500-600 lat temu lasy tak właśnie wyglądały. Lasy naturalne w Europie Środkowej pokrywają zaledwie pół procent powierzchni lasów, więc są one unikatowe. Wiążą bardzo dużo węgla, produkują tlen, po odwiedzinach w takim lesie jesteśmy zdrowsi. Są też miejscem, gdzie chronimy wiele gatunków zwierząt.

Rafał Kowalczyk: Ten las żyje swoim rytmem i to już od 12 tysięcy lat, bo powstał po ostatnim zlodowaceniu. To jest taki piękny rytm. Zresztą tu są bardzo ciekawe procesy, np. co 5-8 lat dęby, ale i graby, obradzają w nasiona. Te nasiona opadają, co wywołuje kaskadę reakcji różnych organizmów. Przybywa gryzoni, jak przybywa gryzoni, to przybywa łasic, dziki się lepiej rozmnażają, żubry również − rodzi się więcej cieląt, bo te żołędzie są rzeczywiście energetycznym pokarmem. I ktoś pięknie powiedział, że to jest tętno pierwotnej puszczy.

Bartek Topa: Powiedz, w jaki sposób każdy z nas może dbać o środowisko, mając na uwadze to, że to właśnie tereny zielone, puszcze dzikie, dzikie lasy oczyszczają powietrze, redukują w najwyższym stopniu emisję dwutlenku węgla.
Rafał Kowalczyk: Na pewno powinniśmy chronić lasy, szczególnie takie lasy naturalne jak Puszcza Białowieska, zachować je, bo łagodzą zmiany klimatu, łagodzą wysokie temperatury, zatrzymują wodę, produkują tlen, magazynują węgiel w dużej ilości, więc są rzeczywiście cenniejsze niż inne lasy gospodarcze. Wychodząc z lasu, powinniśmy go zostawić w takim samym stanie, w jakim był, kiedy do niego weszliśmy, nie zostawiać śmieci, nie hałasować. Ale to, co możemy również zrobić, to domagać się, żeby jak najwięcej lasów było chronionych. Nie tylko takie lasy jak Puszcza Białowieska, ale też lasy podmiejskie, rekreacyjne, w których często odpoczywamy, bo jak bardzo są potrzebne, doskonale było widać w czasie pandemii. Domagajmy się, żeby były chronione, żeby nie były wycinane, żeby nie były zrębami, bo my po prostu takich lasów potrzebujemy.

Poznaj lepiej naszych bohaterów:
Bartek Topa: Aktor, producent filmowy
Samochód: Mitsubishi Eclipse Cross PHEV

Materiał zrealizowany przy współpracy:
Dr hab. Rafał Kowalczyk,
Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN

Autorzy:
Scenariusz i reżyseria: Kinga Ossowska & Andrzej Ripper
Zdjęcia: Maciej Puczyński
Montaż: Michał Biliński
Dźwięk na planie: Błażej Kanclerz
Udźwiękowienie: Filip Kuncewicz
Produkcja: Andrzej Ripper & Andrzej Radziwonka